Trubkovec tyčinkový, latinsky Ortosiphon stamineus, je druh využívaný pro své léčivé účinky, vzhledem je podobný známé hluchavce. Lidově a nesprávně se často označuje jako trubkovectyčinkovitý. Bylina je využívána především jako diuretikum s antibakteriálním účinkem. Je zdrojem silic s diterpeny a flavonoidy, které snižují zadržování vody v těle a mírně stimulují činnost štítné žlázy. Trubkovec není zatím dobře prozkoumán, tudíž nejsou známy ani jeho vedlejší účinky.
Jeho užívání by však mělo být omezeno při funkční nedostatečnosti srdce, při hyperfunkci štítné žlázy a při blokádě močovodů.
Předpokládá se, že bylina obsahuje genosidové sloučeniny – orthosifoniny, mastné kyseliny, esenciální oleje, rostlinné oleje, saponiny, sapofoniny a draselné soli.
Bylina trubkovec obvykle přitahuje včely, motýly a nektarové ptáky. Rostlina dosahuje výšky 1,5 metru a má oválné listy. Květy jsou bílé jako kočičí kníry, stopky jsou snadno zlomitelné a čtvercové. Rostliny obvykle rostou na polích, na březích řek nebo na místech s vlhkou půdou. Trubkovec prospívá v nadmořské výšce nad 700 metrů nad mořem.
Rostlinná diuretika způsobují zvýšení průtoku krve ledvinami, zvyšují filtraci a tvorbu primární moče, ovlivňují vodní bilanci organismu. Proto jsou vhodná ke zvýšení tvorby moče a odvodnění organismu. Nejčastější formou užívání přírodních diuretik jsou čajové směsi a z nich připravené nálevy, odvary. Méně časté jsou rostlinné tinktury a používání čerstvých rostlin bez úpravy. Podle odborníků, kteří nezpochybňují odvodňovací účinky rostlinných přípravků, patří mezi nejpříjemnější diuretika arabská káva, přírodní čaje a kakao. Miřík celer (nať, bulva), bříza bradavičnatá (list), přeslička rolní (nať), sadec nachový, pýr plazivý (oddenek, kořen), jalovec obecný (podle doporučení lékaře), libeček lékařský (nať), kukuřice setá, řebříček obecný (květ a nať), jehlice trnitá, trubkovectyčinkovitý, drnavec lékařský, fazol obecný, truskavec rdesno ptačí, rybíz černý, bez černý (květ, plod), zlatobýl obecný (nať s květem), maliník obecný (list), pampeliška (smetanka) lékařská, kopřiva dvoudomá, medvědice lékařská, klikva velkoplodá, brusinka obecná.
Neužívejte v těhotenství a během kojení! Nepodávejte dětem do 3 let! Rovněž neužívejte, pokud trpíte srdeční nedostatečností nebo hyperfunkcí štítné žlázy.
Orthosiphon stamineus je rostlina, jejíž listy se používají k výrobě zdravotního čaje. Již tradičně se užívá u zánětlivých a močových poruch. Blahodárné účinky při rovněž při léčbě syfilidy, snižuje výskyt kyseliny močové, léčí alergie, posiluje imunitu, pomáhá při diabetu a snižuje vysoký krevní tlak. V žádném případě se však nesmí zaměnit za jiné mutace této rostliny.
Tinktura je lihový nebo éterolihový výtažek z trubkovce tyčinkového. Připravuje se v množství odpovídajícím nejvýše šestiměsíční spotřebě. Uchovává se v tmavých láhvích chráněných před světlem, při obyčejné teplotě. Zpravidla se připravuje macerací. V porcelánové nebo kameninové nádobě se přelije 20 g drogy 100 g etanolu o koncentraci 60 % a dobře se uzavře. Při pokojové teplotě se nechá za občasného protřepávání macerovat 7 až 10 dní. Potom se tekutina scedí a droga vylisuje. Obě tekutiny se smísí a doplní 60% etanolem do 100 g. Pak se nechá na tmavém a chladném místě ustát do vyjasnění. Čirá tekutina se slije, zbytek se přefiltruje a filtr se promývá takovým množstvím 60% etanolu, aby po smíšení obou tekutin bylo 100 g tinktury.
Léčba močení: Připravte si hrst čerstvých listů trubkovce, přidejte 1 šálek vody a vařte 15 minut, pijte 2krát denně.
Na ledvinové kameny: Potřebujete 6 gramů Phyllanthus urinaria a hrst čerstvých listů trubkovce tyčinkového. Bylinky vložte do 150 ml vody a poté 15 minut vařte na množství 100 ml. Užívejte 100 ml dvakrát denně.
Pro léčbu diabetu: Zajistěte si 20 listů trubkovce tyčinkového, 20 listů zelené chiretty (Andrographis paniculata). Bylinky dejte do 150 ml vody a vařte asi 15 minut na 100 ml. Konzumujte 100 ml denně.
Na bolest zad: Potřebujete hrst čerstvých listů a 4 cm papáji. Přidejte ingredience do 150 ml vody, vařte cca 15 minut a zredukujte na 100 ml. Užívejte 100 ml denně.
Nedoporučuje se používat všechny recepty najednou. Účinnost je závislá na zpracování – bylinka se musí vařit při 90–98 °C po dobu 15 minut.
omezení soli – nesolit při přípravě jídla a nedosolovat, kupované potraviny obsahují již dost soli
omezení kyselinotvorných potravin, místo toho konzumovat zásadotvorné potraviny
draslík vyskytující se v meruňkách, banánech, bramborách či datlích pomáhá proti zadržování vody v těle
omezení cukru – má také negativní účinek při zadržování vody
čaj na odvodnění těla – používat bylinkovou směs, která pomáhá vylučovat nadbytečnou vodu z těla
lymfatické masáže – pravidelné masáže také mohou pomoct
ovoce a zelenina – skvělým diuretikem je meloun nebo okurka, dále pak kořenová zelenina jako celer, petržel a pastinák, z ovoce jsou dobrým pomocníkem pro odvodnění i obyčejná jablka, která navíc pomáhají upravovat peristaltiku střev
pitný režim – je nutné dostatečně pít, i když chcete tělo odvodnit. Častou chybou je, že lidé přestanou pít, aby se zbavili zavodnění, což jim vůbec nepomůže; organismus bude ještě více šetřit a vy se zavodněného těla nezbavíte; vsaďte na čistou vodu a bylinkové čaje
bylinky – miřík celer (nať, bulva), bříza bradavičnatá (list), přeslička rolní (nať), sadec nachový, pýr plazivý (oddenek, kořen), jalovec obecný (podle doporučení lékaře), libeček lékařský (nať), kukuřice setá, řebříček obecný (květ a nať), jehlice trnitá, trubkovectyčinkovitý, drnavec lékařský, fazol obecný, truskavec rdesno ptačí, rybíz černý, bez černý (květ, plod), zlatobýl obecný (nať s květem), maliník obecný (list), pampeliška (smetanka) lékařská, kopřiva dvoudomá, medvědice lékařská, klikva velkoplodá, brusinka obecná – ze všech těchto druhů bylin si jednotlivě můžete připravit odvar, který vám pomůže k odvodnění
hormonální antikoncepce – v případě zadržování vody je lepší vyměnit stávající za jinou
Lidově je bylina ceněna pro své diuretické a současně antibakteriální vlastnosti. Pomáhá při otocích (například nohou), zadržování vody v těle, bílkovině v moči, dně či zvýšené hladině kyseliny močové v krvi, močových kamenech nebo při zánětech ledvin, močového měchýře a močových cest a také při snižování hmotnosti při nadváze a dále pak při kloubním revmatismu (bolest kloubů). Užití trubkovce se osvědčilo i při dialýze, v některých případech byl dokonce schopen potřebu dialýzy oddálit. V neposlední řadě podporuje správnou činnost jater (hepatoprotektivum na poruchy funkce jater).
Rostlina obsahuje:
flavonoidy;
calium;
kyselinu rosmarinovou;
eupatorin;
sinensetin;
tangeritin;
kyselinu kávovou.
Přínosy byliny:
usnadňuje močení;
snižuje vysoký krevní tlak;
léčí revmatismus a zánět kloubů;
léčí syfilidu;
snižuje výskyt kyseliny močové;
léčí alergie;
posiluje imunitu;
pomáhá při diabetu.
Při pravidelné konzumaci čaje dochází k ústupu zmíněných projevů onemocnění.
Babské rady na otoky kdekoliv na těle se opírají o použití bylinek a některých potravin. Bylinky je vhodné konzumovat v podobě nálevů 3x denně dle potřeby.
Čaj na odvodnění organismu se podílí nejen na vylučování přebytečné vody z těla, ale i celkově čistí cévní systém a organismus. Odvodňovací čaj je vyrobený dle původní receptury Valdemara Grešíka. Každá bylinná směs je promyšlenou kompozicí devíti bylin, ve které se spojuje účinek s dobrou chutí. Recepty se opírají o dlouholeté zkušenosti a vyvážený poměr domácích a zahraničních bylin, jejichž kvalita je pečlivě kontrolována.
Příprava sypaného čaje: Jedna rovná polévková lžíce se přelije ¼ litrem vroucí vody, nechá se v zakrytě nádobě 15 minut odstát a scedí se. Nálev se připravuje vždy čerstvý.
Příprava porcovaného čaje: Jeden sáček se zalije ¼ litrem právě vroucí vody a nechá se 10–15 minut louhovat. Nálev se připravuje vždy čerstvý.
Užívání: Pije se 2x denně. Nepřekračujte doporučenou denní dávku.
Pomoc při zavodnění poskytnou vhodné bylinky. Ideální kombinaci pro odvodnění organismu tvoří jalovec obecný, kopřiva dvoudomá, bříza a petržel zahradní. Extrakty z těchto bylin mají schopnost eliminovat otoky dolních končetin, současně podporují látkovou výměnu a přispívají ke zmírnění pocitů únavy a vyčerpání. Především však podporují fungování močových cest a pomáhají při vylučování přebytečných tekutin z těla.
Jalovec
Jalovec obecný (Juniperus communis) zvyšuje vylučování moči a díky tomu zbavuje tělo přebytečných tekutin. Je to keřík, který významně podporuje činnost ledvin, lymfatického systému i trávení. Navíc je významným antioxidantem. Pro odvodnění je nepostradatelnou bylinou.
Kopřiva
Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) přispívá k vylučování přebytečných tekutin z organismu, osvěžuje tělo, podporuje vitalitu a energii a významně posiluje imunitní systém.
Bříza
Bříza (Betula Linné) přispívá k vylučování přebytečných tekutin z organismu a napomáhá tělu –podobně jako už předchozí zmíněné byliny – zbavovat tělo přebytečných tekutin. Její zajímavou vlastností je schopnost udržovat v krvi přiměřenou hladinu cholesterolu.
Petržel
Petržel zahradní (Petroselium crispum) podporuje správné fungování močových cest, navíc je významným zdrojem vitamínu C.
Dobrý den, ráda bych se pana Pleskače zeptala na to, jak dlouho se může užívat čaj na ledviny "TRUBKOVEC" a jestli nemá vedlejší účinky. Hodně často jsem cítila bolest v oblasti levé ledviny, nyní po týdnu pití, se to dalo do pořádku. Děkuji za odpověď.
J.Planková