V lékárně je možný prodej neregistrovaného léku Minocyclin Hexal tbl. obd. 100x50 mg s konečnou cenou pro pacienta zhruba ve výši 620 Kč. Doba dodání je velmi rychlá, zhruba do druhého pracovního dne jej má daná lékárna. Při případném zájmu tak musíte kontaktovat nejbližší lékárnu přímo osobně s vystaveným receptem a na objednávce se domluvit. Každá lékárna poskytne důležité informace.
Minocyklin je tetracyklinové antibiotikum. Zabraňuje růstu některých bakterií. Používá se k léčbě mnoha druhů infekcí dýchacích cest, močových cest, pohlavně přenosných infekcí, akné. Nebude však fungovat na nachlazení, chřipku nebo jiné virové infekce.
Co musím vědět předtím, než užiji tento lék?
Musíte vědět, zda nemáte některou z těchto potíží:
nemoc ledvin;
nemoc jater;
neobvyklá nebo alergická reakce na minocyklin, tetracyklinová antibiotika, jiné léky, potraviny, barviva nebo konzervační látky.
Jak mám užívat tento lék?
Užijte tento léčivý přípravek ústy a zapijte plnou sklenicí vody. Postupujte dle doporučení lékaře. Užívejte tento přípravek nejméně 1 hodinu před nebo 2 hodiny po jídle. Pokud lék zatěžuje váš žaludek, můžete jej užít s jídlem. Přípravek užívejte v pravidelných intervalech. Neužívejte jej častěji, než je určeno. Užívejte lék podle pokynů, i když si myslíte, že je vám lépe. Nepřekračujte dávky nebo neukončujte předčasně léčbu.
Poraďte se s pediatrem, pokud jde o použití tohoto léku u dětí.
Předávkování: Pokud si myslíte, že jste užili větší množství tohoto léku, kontaktujte pohotovost.
POZNÁMKA: Tento léčivý přípravek je určen pouze vám. Tento lék nesdílejte s ostatními.
Co když vynecháte dávku?
Pokud vynecháte dávku, vezměte si ji co nejdříve. Je-li čas na další dávku, užívejte pouze tuto dávku. Neužívejte dvojnásobné nebo extra dávky.
Možné interakce s tímto léčivým přípravkem?
Interakce jsou možné s:
antacidy;
antikoncepčními pilulkami;
alkaloidy;
isotretinoinem;
methoxyfluranem;
dalšími antibiotiky, jako je penicilin;
některými multivitamíny;
warfarinem.
Tento seznam nemusí popisovat všechny možné interakce. Poskytněte informace svému ošetřujícímu lékaři o všech lécích, bylinných doplňcích, lécích bez předpisu nebo doplňcích stravy, které užíváte. Také jim řekněte, zda kouříte, pijete alkohol nebo používáte drogy. Některé látky mohou interagovat s tímto léčivým přípravkem.
Co mám sledovat při užívání tohoto léku?
Pokud se vaše příznaky nezlepší, informujte svého lékaře. Kontaktujte jej i v případě, že máte průjem, který trvá déle než 2 dny, nebo pokud je těžký a vodnatý.
Nepoužívejte tento přípravek těsně před spaním. Nemůže se správně rozpouštět, když ležíte, a může tak způsobit bolest v krku.
Tento léčivý přípravek může zvýšit citlivost na slunce. Vyhněte se tedy slunečnímu záření, noste ochranný oděv a použijte opalovací krém. Nepoužívejte sluneční lampy nebo solária.
Mohou se u vás objevit ospalost nebo závratě. Nepoužívejte stroje a nedělejte cokoli, co potřebuje duševní ostražitost, dokud nevíte, jak vás tento lék ovlivňuje. Neprovádějte rychlé pohyby, aby nedošlo k závratím.
Poraďte se svým lékařem o použití léku v těhotenství a při kojení.
Pokud jste léčeni pro sexuálně přenosnou infekcí, vyhněte se sexuálnímu styku, dokud nedokončíte léčbu.
Vyvarujte se před podáním dávky tohoto léku užití antacidů, hliníku, vápníku, hořčíku a výrobků ze železa po dobu 2 hodin.
Jaké nežádoucí účinky může tento lék mít?
Nežádoucí účinky byste měli co nejdříve hlásit svému lékaři nebo zdravotnickému personálu! Patří mezi ně:
alergické reakce, jako je kožní vyrážka, svědění nebo kopřivka, otok obličeje, rtů nebo jazyka;
problémy s dýcháním;
horečka;
svědění v oblasti konečníku nebo genitálií;
bolesti svalů nebo kloubů;
bolest nebo potíže s močením;
bolest při polykání;
zarudnutí, puchýře, olupování nebo uvolnění kůže, včetně sliznice v ústech;
záchvaty;
těžká bolest nebo křeče v žaludku;
neobvyklé krvácení nebo podlitiny;
neobvyklá slabost nebo únava;
bílé skvrny nebo vředy v ústech;
žloutnutí očí nebo kůže.
Nežádoucí účinky, které obvykle nevyžadují lékařskou pomoc (oznamte je svému lékaři nebo zdravotnickému personálu, pokud pokračují nebo jsou obtěžující):
průjem;
zbarvená ústa, dásně, rty nebo zuby;
ztráta chuti k jídlu;
nevolnost, zvracení.
Výše uvedené seznamy nemusí popisovat všechny možné vedlejší účinky.
Jak skladovat lék?
Uchovávejte přípravek mimo dosah dětí.
Skladujte při pokojové teplotě mezi 20 a 25 °C. Chraňte před teplem, světlem a vlhkostí. Veškeré nepoužité léčivo po uplynutí doby použitelnosti vraťte do lékárny. Kdybyste tento lék užívali po uplynutí doby použitelnosti, může vás poškodit.
Z distribuce je možné za určitých okolností obstarat jako neregistrovaný lék přípravek MINOCYCLIN Hexal tbl. obd. 100x50mg s konečnou cenou pro pacienta zhruba ve výši 620 Kč.
Při léčbě plísní nehtů pomáhá amorolfine ratiopharm 5% s hloubkovým účinkem léčivé látky Amorolfinu. Díky jeho dlouhodobému efektu se doporučuje aplikovat pouze jednou týdně.
Amorolfine ratiopharm 5%
Lék inhibuje růst plísní a zabíjí je současně. Tento lék je určený k léčbě plísní nehtů jako léčivý lak na nehty. Měl by se na postižené místo používat jen jednou týdně. Další výhodou je, že léčivý lak na plíseň nehtů je bezbarvý a neloupe se. V terapii je potřeba trpělivost, protože vyhubení plísně nějakou dobu trvá. Dlouhá léčba je obvykle zaviněna tím, že dlouho neléčená plíseň může být ve vzduchových mezerách mezi nehtovými povlaky a trvá dlouho, než odrostou. Lékem Amorolfine ratiopharm můžete léčit nehty dlouhodobě i po dobu 6 – 12 měsíců. Lék Amorolfine ratiopharm je volně prodejný v Německu a do České republiky se vůbec nedováží. Nahradit ho lze pomocí léčivého laku na nehty Loceryl 5%, který je ale zase jen na lékařský předpis.
Charakteristika: Loratadin je antihistaminikum se selektivním antagonistickým účinkem na periferní H1-receptory a stabilizačním účinkem na žírné buňky. Vykazuje mohutný antialergický účinek a má zanedbatelný sedativní účinek.
Použití: Celoroční alergická rýma, sezónní alergické rýmy a idiopatická kopřivka u dospělých a dětí od 2 let věku.
Kontraindikace: Při přecitlivělosti na loratadin. U dětí mladších 2 let nebyla dosud bezpečnost dostatečně ověřena. Podání v těhotenství a v období kojení se nedoporučuje.
Nežádoucí účinky: Obvykle nemá sedativní účinky. Možné nežádoucí účinky jsou únava, bolesti hlavy, such v ústech, trávicí obtíže.
Dávkování: Dospělí a děti nad 12 let: 10 mg 1krát denně (1 tableta). Děti 2–12 let s tělesnou hmotností nad 30 kg: 10 mg 1krát denně (1 tableta). Pro děti s tělesnou hmotností 30 kg a méně je určen sirup (dostupný jen na lékařský předpis).
Minocyclin je antibiotikum, které má speciální vlastnosti, mimo jiné působí optimálně vnitrobuněčně, je lipofilní (rozpustný v tucích), má dobrý průnik do tkání, ničí velký počet bakteriálních patogenů (speciálně například ty, které přenášejí klíšťata) a překonává hematolikvorovou bariéru tak dobře jako snad žádné jiné antibiotikum, a to již při nízkém dávkování. To ho dělá velice potentním, ale bohužel má kvůli tomu také některé nepříjemné účinky. Některé problémy, označované jako „vedlejší účinky“, jimi v podstatě nejsou, nýbrž jsou znakem mocného účinku, poněvadž toto antibiotikum na rozdíl od mnoha jiných „uklízí“ nejprve uvnitř buněk, v tukové tkáni a v mozku. Aby se nepřehnal masivní rozpad bakterií v citlivých oblastech, který může způsobovat silné potíže, doporučují někteří lékaři pozvolnou „náběhovou křivku“ dávek minocyklinu, to platí i pro jiná ATB. S minocyklinem se tedy musí zacházet opatrně a neustále upravovat dávky, což je v rukou lékaře.
V důsledku ukončení registrace přípravku Furantoin Zentiva, který obsahoval nitrofurantoin, chybí v současnosti základní lék pro léčbu akutní cystitidy, léčbu asymptomatické bakteriurie těhotných a dlouhodobou profylaxi rizikových pacientů.
Do doby, než bude dostupné nitrofurantoinové generikum zahraničního výrobce (předpoklad je nejpozději do konce září), lze vycházet z alternativ podle „Doporučeného postupu pro antibiotickou léčbu komunitních infekcí ledvin a močových cest v primární péči“, který zůstává v platnosti. Dokument je dostupný například na webových stránkách ČLS JEP. Jako alternativu je možné použít magistraliter nitrofurantoin v kapslích. Je třeba zvážit individuální snášenlivost nitrofurantoinu v této formě, případně použití enterosolventních kapslí. V případě nesnášenlivosti lékové formy připravené magistraliter (latinsky lék, který je připravován dle rozpisu stanoveného lékařem na receptu) nebo úplné nedostupnosti nitrofurantoinu je možno použít alternativní přípravky:
Kombinovaný přípravek co‑trimoxazol, případně samotný trimetoprim. Je třeba zohlednit relativně častý výskyt rezistence (kolem 20 % u E. coli), bezpečné použití proto bezpodmínečně vyžaduje mikrobiologické vyšetření moči.
Nifuratel (Macmiror), což je přípravek podobný nitrofurantoinu jak spektrem a mechanismem účinku, tak i minimálním výskytem rezistence u nejčastějších původců komunitních uroinfekcí. Je použitelný pro dospělé pacienty a děti starší šesti let. Další antibiotika s příslušnými omezeními jsou uvedena v doporučeném postupu. Použití chinolonů je omezeno pouze na situace, kdy není k dispozici jiná alternativa, a to vždy na základě ověřených bakteriologických výsledků. Jinak je výsledek nejistý pro rychle narůstající rezistenci. Je třeba zdůraznit, že každá antibiotická léčba uroinfekce má být spojena s bakteriologickou kultivací moči (odběr před vlastní aplikací antibiotika) a vyšetřením citlivosti pro potvrzení jistoty účinku zvoleného přípravku.
Firma Zentiva začala znovu vyrábět Furantoin Léčiva tbl. Prodává jej však zatím pouze na Slovensku, kde registrace nebyla zrušena. Udělení nové registrace v ČR zatím stále vázne na nedostatcích v dokumentaci (chybějí klinické studie, které by prokázaly deklarované vlastnosti přípravku).
V současné době je možné nechat připravit nitrofurantoin ve formě magistraliter kapslí. Větší lékárny mají totiž nitrofurantoin jako surovinu pro zevní použití. Účinnost takto připraveného léku je však poněkud nižší, než má originální Furantoin, neboť ten je vyráběn ve formě enterosolventních kapslí – antibiotikum po požití tedy nebylo vystaveno kyselému žaludečnímu prostředí. Léčba uvedeným způsobem není standardní a za její podání nese plnou odpovědnost předepisující lékař.
Nitrofurantoin je běžně vyráběn ve formě mikrokrystalů (v této formě je používán i v přípravku Furantoin Léčiva). Některé firmy (například Ratiopharm) jej však používají speciálně upravené ve formě makrokrystalů. Makrokrystalická forma se jeví jako výhodnější, neboť uvolňování antibiotika se děje pozvolněji – klesá tedy výskyt dyspeptických nežádoucích projevů a současně se prodlužuje doba, po kterou antibiotikum dosahuje inhibičních hladin v moči.
Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat.
Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se, prosím, svého lékaře nebo lékárníka.
Tento přípravek byl předepsán Vám, a proto jej nedávejte žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.
Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne vzávažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny vtéto příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
V příbalové informaci naleznete:
Co je Omeprazol-ratiopharm 20 mg a kčemu se používá.
Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Omeprazol-ratiopharm 20 mg užívat.
Jak se Omeprazol-ratiopharm 20 mg užívá.
Možné nežádoucí účinky.
Uchovávání přípravku Omeprazol-ratiopharm 20 mg.
Další informace.
CO JE Omeprazol-ratiopharm 20 mg A K ČEMU SE POUŽÍVÁ
Omeprazol-ratiopharm tobolky obsahuje léčivou látku omeprazol. Omeprazol patří do skupiny léčiv nazývaných inhibitory protonové pumpy. Účinkují tak, že snižují množství kyseliny, která se tvoří ve Vašem žaludku.
Omeprazol-ratiopharm 20 mg se používá kléčbě následujících stavů: U dospělých:
u refluxní choroby jícnu. Žaludeční kyselina se v tomto případě vrací do jícnu (trubice, která spojuje ústa a žaludek) a vyvolává bolest, zánět a pálení žáhy.
u vředů horní části tenkého střeva (duodenální vředy) nebo žaludku (žaludeční vředy).
u vředů, které jsou infikovány bakterií nazývanou Helicobacter pylori. Pokud máte toto onemocnění, lékař Vám může též předepsat antibiotika k léčbě infekce a hojení vředu.
u vředů, které jsou způsobeny užíváním léčiv označovaných jako nesteroidní protizánětlivé léky (NSAIDs). Omeprazol-ratiopharm lze podávat, aby se zabránilo tvorbě vředů, když užíváte NSAIDs.
při nadměrné tvorbě žaludeční kyseliny způsobené růstem slinivky břišní (syndrom Zollinger-Ellison).
U dětí: Děti od 2 let a hmotnosti 20 kg
refluxní choroba jícnu. Žaludeční kyselina se v tomto případě vrací do jícnu (trubice, která spojuje ústa a žaludek) a vyvolává bolest, zánět a pálení žáhy. U dětí mohou příznaky zahrnovat i návrat žaludečního obsahu do úst (regurgitace), nucení na zvracení (zvracení) a pomalé přibývání na váze.
Děti od 4 roků a dospívající
vředy, které jsou infikovány bakterií nazývanou Helicobacter pylori. Pokud má Vaše dítě tuto infekci, lékař mu může předepsat antibiotika k léčbě infekce a hojení vředu.
ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE Omeprazol-ratiopharm 20 mg UŽÍVAT
Neužívejte Omeprazol-ratiopharm 20 mg:
jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na omeprazol nebo na kteroukoli další složku přípravku Omeprazol-ratiopharm 20 mg.
jestliže jste alergický/á na léky obsahující jiné inhibitory protonové pumpy (například pantoprazol, lansoprazol, rabeprazol, esomeprazol).
jestliže užíváte léky, které obsahují nelfinavir (k léčbě infekce HIV).
Při nejistotě se obraťte na svého lékaře nebo lékárníka předtím, než začnete užívat Omeprazol-ratiopharm 20 mg. Vzhledem k množství léčivé látky není přípravek vhodný pro podávání dětem s tělesnou hmotností nižší než 20 kg. Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Omeprazol-ratiopharm 20 mg je zapotřebí, Omeprazol-ratiopharm 20 mg může zakrývat příznaky jiných onemocnění.
Pokud se následující problémy týkají také Vás, informujte o tom lékaře ještě předtím, než začnete užívat Omeprazol-ratiopharm 20 mg a nebo v průběhu léčby:
jestliže jste bez známých příčin více zhubnul/a a máte potíže s polykáním.
máte bolesti břicha nebo nechuť k jídlu.
začal/a jste zvracet potravu nebo krev.
máte černou stolici (stolici s příměsí krve).
máte silný a trvalý průjem, neboť bylo zjištěno, že podávání omeprazolu je spojeno s malým zvýšením rizika infekčního průjmu.
máte závažné problémy s játry.
Jestliže užíváte Omeprazol-ratiopharm 20 mg dlouhodobě (déle než 1 rok), lékař Vás pravděpodobně bude pravidelně sledovat. Měl(a) byste lékaři říci o jakémkoli zvláštním příznaku a pozorování, kdykoliv lékaře navštívíte.
Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu. Omeprazol-ratiopharm 20 mg může ovlivnit účinek jiných léků a jiné léky mohou ovlivnit účinek přípravku Omeprazol-ratiopharm 20 mg. Neužívejte Omeprazol-ratiopharm, pokud užíváte léky obsahující nelfinavir (k léčbě infekce HIV).
Informujte lékaře nebo lékárníka, pokud užíváte některé z následujících léčiv:
ketokonazol, itrakonazol nebo vorikonazol (k léčbě plísňových onemocnění).
digoxin (k léčbě problémů se srdcem).
diazepam (k léčbě úzkosti, uvolnění svalů nebo epilepsie).
fenytoin (k léčbě epilepsie). Pokud užíváte fenytoin, lékař bude provádět sledování, když začnete užívat nebo přestanete užívat Omeprazol-ratiopharm.
warfarin a jiné blokátory vitaminu K (ke snížení srážlivosti krve). Lékař může provádět sledování, když začnete užívat nebo přestanete užívat Omeprazol-ratiopharm.
cilostazol (k léčbě přerušované klaudikace, to je bolesti vznikající při chůzi, kdy dochází k nedokrvení svalů při porušeném průtoku krve v dolních končetinách).
saquinavir (k léčbě infekce HIV).
klopidogrel (k předcházení tvorbě krevních sraženin (trombů)).
Pokud Vám lékař předepsal antibiotika amoxicilin a klarithromycin a současně Omeprazol-ratiopharm k léčbě vředů způsobených infekcí Helicobacter pylori, je velmi důležité, abyste lékaře informoval/a o všech lécích, které užíváte.
Užívání přípravku Omeprazol-ratiopharm 20 mg s jídlem a pitím Přípravek můžete užívat v průběhu jídla nebo nalačno.
Těhotenství a kojení Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék. Předtím než začnete užívat Omeprazol-ratiopharm , informujte lékaře, pokud jste těhotná nebo se snažíte otěhotnět. Lékař rozhodne, zda můžete v této době užívat Omeprazol-ratiopharm 20 mg. Lékař rozhodne, zda můžete užívat Omeprazol-ratiopharm 20 mg v průběhu kojení.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů Omeprazol-ratiopharm 20 mg pravděpodobně neovlivní Vaši schopnost řídit nebo obsluhovat nástroje a stroje. Mohou se objevit některé nežádoucí účinky jako závratě a poruchy vidění (viz bod 4). Pokud se u Vás objeví, neměl(a) byste řídit a obsluhovat stroje.
Důležité informace o některých složkách přípravku Omeprazol-ratiopharm 20 mg obsahuje laktosu. Pokud Vám lékař řekl, že nesnášíte některé cukry, obraťte se na lékaře předtím, než začnete užívat tento přípravek.
JAK SE Omeprazol-ratiopharm 20 mg UŽÍVÁ
Vždy užívejte přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Lékař Vám řekne, kolik tobolek a jak dlouho je budete užívat. Závisí to na onemocnění a Vašem věku.
Obvyklé dávky jsou uvedeny níže: Dospělí: Léčba příznaků refluxní choroby jícnu, například pálení žáhy a kyselé regurgitace: Pokud lékař zjistil, že Váš jícen je mírně poškozen, obvyklá dávka je 20 mg jednou denně po dobu 4-8 týdnů. Pokud se jícen nezhojí, může Vám lékař doporučit užívání dávky 40 mg po dobu dalších 8 týdnů. Pokud se jícen již zhojil, tak obvyklá pokračovací dávka je 10 mg jednou denně. Pokud jícen není poškozen, tak obvyklá dávka je 10 mg jednou denně.
Léčba vředů v horní části tenkého střeva (dvanáctníkový vřed): Obvyklá dávka je 20 mg jednou denně po dobu 2 týdnů. Pokud se vřed nezhojí, může Vám lékař doporučit užívání stejné dávky po dobu dalších 2 týdnů. Pokud se vřed zcela nezhojí, dávku lze zvýšit na 40 mg jednou denně po dobu 4 týdnů.
Léčba žaludečních vředů: Obvyklá dávka je 20 mg jednou denně po dobu 4 týdnů. Pokud nedojde ke zhojení, lékař Vám může doporučit užívání stejné dávky po dobu dalších 4 týdnů. Pokud se vřed zcela nezhojil, lze dávku zvýšit na 40 mg jednou denně po dobu 8 týdnů.
Prevence návratu dvanáctníkových a žaludečních vředů: Obvyklá dávka je 10 mg nebo 20 mg jednou denně. Lékař může dávku zvýšit na 40 mg jednou denně.
Léčba dvanáctníkových a žaludečních vředů způsobených užíváním NSAIDs (nesteroidní protizánětlivé léky): Obvyklá dávka je 20 mg jednou denně po dobu 4 až 8 týdnů.
Prevence vzniku dvanáctníkových a žaludečních vředů, pokud užíváte NSAIDs: Obvyklá dávka je 20 mg jednou denně.
Léčba vředů způsobených infekcí Helicobacter pylori a prevence jejich návratu: Obvyklá dávka je Omeprazol-ratiopharm 20 mg dvakrát denně po dobu 1 týdne. Lékař Vám předepíše dvě z následujících antibiotik: amoxicilin, klarithromycin nebo metronidazol.
Léčba nadměrné tvorby kyseliny v žaludku způsobené růstem slinivky břišní (syndron Zollinger-Ellison): Obvyklá dávka je 60 mg denně. Lékař může dávku podle potřeby zvýšit a rozhodne o tom, jak dlouho budete přípravek užívat.
Děti: Léčba příznaků refluxní choroby jícnu, například pálení žáhy a kyselé regurgitace: Děti starší než 2 roky a s tělesnou hmotností větší než 20 kg mohou užívat Omeprazol-ratiopharm 20 mg. Dávka pro děti se určí na základě tělesné hmotnosti a lékař rozhodne o správné dávce.
Léčba vředů způsobených infekcí Helicobacter pylori a prevence jejich návratu: Děti starší než 4 roky mohou užívat Omeprazol-ratiopharm 20 mg. Dávka pro děti se určí na základě tělesné hmotnosti a lékař rozhodne o správné dávce. Lékař Vašemu dítěti předepíše také dvě antibiotika nazývaná amoxicilin a klarithromycin.
Způsob užívání tohoto přípravku Doporučuje se užívat tobolky ráno. Tobolky můžete užívat v průběhu jídla nebo nalačno. Tobolky spolkněte celé a zapijte polovinou sklenice vody. Tobolky nekousejte ani nedrťte. Tobolky obsahují potahované pelety, které zabraňují tomu, aby se léčivá látka rozkládala v kyselém prostředí žaludku. Je důležité, aby se pelety nepoškodily.
Co dělat v případě, že máte, nebo Vaše dítě má, potíže s polykáním tobolek. Jestliže máte nebo Vaše dítě má potíže s polykáním tobolek, tak tobolku otevřete a obsah spolkněte a zapijte polovinou sklenice vody nebo vysypte obsah tobolky do sklenice s vodou prostou oxidu uhličitého (neperlivá voda), kyselým ovocným džusem (například jablečný, pomerančový nebo ananasový) nebo jablečnou šťávou. Před vypitím vždy zamíchejte (směs nebude zcela čirá). Směs hned vypijte nebo nejpozději do 30 minut. Abyste vypili veškerý lék, vypláchněte dobře sklenici ještě jednou vodou a obsah vypijte. Tuhé částečky obsahují léčivou látku nekousejte ani je nedrťte.
Jestliže jste užil(a) více tobolek přípravku Omeprazol-ratiopharm 20 mg, než jste měl(a), nebo při náhodném požití tobolek dítětem, se poraďte s lékařem. Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Omeprazol-ratiopharm 20 mg, užijte dávku, jakmile si vzpomenete. Pokud se však blíží doba pro další pravidelnou dávku, vyčkejte do této doby a pak pokračujte podle dávkovacího režimu. Nezdvojujte následující dávku, abyste doplnil(a) vynechanou dávku.
MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Podobně jako všechny léky, může mít i Omeprazol-ratiopharm 20 mg nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Pokud zaznamenáte některý z následujících vzácných, ale závažných nežádoucích účinků, přestaňte Omeprazol-ratiopharm 20 mg užívat a ihned kontaktujte lékaře:
náhlá dušnost, otok rtů, jazyka a hrdla nebo těla, vyrážka, slabost nebo potíže s polykáním (těžká alergická reakce)
zrudnutí kůže s puchýři nebo olupováním kůže. Může být přítomno puchýřovatění a krvácení ze rtů, očí, úst, nosu a pohlavních orgánů. Může jít o Stevens-Johnson syndrom nebo toxickou epidermální nekrolýzu.
žlutá kůže, tmavá moč a únava, které mohou být projevem poškození jater
Nežádoucí účinky se mohou vyskytovat s určitou četností, které jsou definovány takto: Velmi časté: Vyskytuje se u více než 1 pacienta z 10 Časté: Vyskytuje se u 1 až 10 pacientů ze 100 Méně časté: Vyskytuje se u 1 až 10 pacientů z 1000 Vzácné: Vyskytuje se u 1 až 10 pacientů z 10000 Velmi vzácné: Vyskytuje se u méně než 1 pacienta z 10000 Neznámá frekvence: Není známo (z dostupných dat nelze určit)
Další nežádoucí účinky zahrnují:
Časté nežádoucí účinky
Bolest hlavy.
Vlivy na Váš žaludek a střevo: průjem, bolest břicha, zácpa, plynatost.
Pocit na zvracení (nausea) nebo zvracení.
Zvyšuje riziko předčasného úmrtí, především na infarkt a srdeční selhání. Riziko výrazně roste po třech letech pravidelného užívání vyšších dávek.
Problémy s krví, například snížený počet bílých krvinek nebo krevních destiček. To může způsobovat slabost, tvorbu modřin nebo snadné onemocnění infekcemi.
Alergické reakce, někdy velmi závažné, včetně otoku rtů, jazyka a hrdla, horečky a dušnosti.
Nízké hladiny sodíku v krvi. To může způsobovat slabost, nucení na zvracení (nausea) a křeče.
Pocit nabuzenosti, zmatenosti nebo deprese.
Poruchy chuti.
Problémy s viděním, například neostré vidění.
Náhlý pocit dušnosti nebo neschopnosti se nadechnout (bronchospasmus).
Sucho v ústech.
Zánět dutiny ústní.
Houbová infekce označovaná jako moučnivka postihující střevo.
Problémy s játry včetně žloutenky, která způsobuje zežloutnutí kůže, ztmavnutí moči a únavu.
Ztráta vlasů (plešatost).
Kožní vyrážka po oslunění.
Bolesti kloubů nebo svalů.
Závažné problémy s ledvinami (intersticiální nefritida).
Zvýšená potivost.
Velmi vzácné nežádoucí účinky
Změny krevních testů zahrnující agranulocytózu (chybění bílých krvinek).
Agresivita.
Vidiny, sluchové vjemy, které nemají reálný základ, nebo pocity, které neexistují (halucinace).
Závažné jaterní problémy vedoucí k selhání jater a zánětu mozku.
Náhlý nástup těžké vyrážky nebo puchýřovatění nebo olupování kůže. Může být doprovázeno horečkou a bolestí kloubů (Erythema multiforme, Stevens-Johnson syndrom, toxická epidermální nekrolýza).
Svalová slabost.
Zvětšení prsů u mužů.
Snížená hladina hořčíku v krvi.
Omeprazol může ve velmi vzácných případech ovlivnit bílé krvinky vedoucí až k imunodeficitu.
Pokud máte infekční onemocnění s příznaky horečky a celkově značně zhoršeného stavu s příznaky místní infekce, například bolest šíje, v krku nebo ústech nebo potíže s močením, poraďte se co nejdříve s lékařem, aby bylo možno krevním testem vyloučit chybění bílých krvinek (agranulocytózu). Je třeba, abyste v tuto chvíli informoval(a) lékaře o lécích, které užíváte. Nebuďte znepokojeni tímto seznamem možných nežádoucích účinků. U Vás se nemusí objevit žádný z nich. Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
JAK PŘÍPRAVEK Omeprazol-ratiopharm 20 mg UCHOVÁVAT
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. Uchovávejte při teplotě do 25C. Přípravek nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce. Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
Jak přípravek Omeprazol-ratiopharm 20 mg vypadá a co obsahuje toto balení. Popis přípravku: Omeprazol-ratiopharm 20 mg je tvrdá želatinová tobolka bílé barvy s potiskem OM na vrchní části tobolky a 20 na spodní části, obsahující bílé až téměř bílé kulaté bikonvexní enterosolventní pelety. Velikost balení: 15, 30, 50, 60,100 a 100 (2x50) ent. tobolek Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce Držitel rozhodnutí o registraci Ratiopharm GmbH, Ulm, Německo