Warning: Undefined array key 0 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/pages/phrase.php on line 130
Warning: Undefined array key 0 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/pages/phrase.php on line 148
Když začnete před očima vidět neškodné skvrnky vypadající jako plankton či pár teček bezbarvých kruhů, může se jednat o sklivcové zákalky. S největší pravděpodobností je to degenerativní onemocnění, takže víceméně jediné, co zabírá, je laserová operace nebo vitrektomie.
Většina očních zákalek nevyžaduje ošetření. Zákalky ale mohou být frustrující a přizpůsobení se jim může nějakou dobu trvat. Jakmile víte, že zákalky nebudou způsobovat žádné další problémy, můžete je nakonec být schopni ignorovat nebo si jich méně často všímat.
Pokud vaše oční zákalky zhoršují vidění, což se stává zřídka, můžete zvážit léčbu. Současná léčba využívá dva způsoby: odstranění sklivce a destrukci laserem.
Oční zákalky jsou běžné a obvykle nejsou důvodem k panice. Nejčastější příčinou sklivcových zákalek v oftalmologii je zadní odloučení sklivce. Mohou však být příznakem vyvíjejícího se očního stavu nebo základního zdravotního problému. Mezi běžné příčiny, které mohou způsobit zákalky očí, patří:
stáří
krátkozrakost
migrény nebo bolesti hlavy
léky
zadní zánět oka
krvácení do očí
natržená sítnice
diabetická retinopatie
nádory
chirurgická operace očí
Vzhledem k tomu, že zákalky mohou být příznakem vážné oční choroby ohrožující zrak, je důležité, abyste se okamžitě setkali s očním lékařem, pokud začnete pociťovat náhlý nárůst očních zákalek. Váš lékař pak může vyloučit jakékoli problémy.
Pokud lékař ve vašich očích nenajde žádné problémy, pokračujte ve čtení tipů, jak se s nimi vypořádat.
Často bývá u zákalek nejlepší léčba žádná léčba. V mnoha případech plováky očí zmizí tím, že vyblednou a někdy se je mozek naučí ignorovat. V důsledku toho se zrak začne přizpůsobovat. Už si jich tolik nevšimnete.
Vyrovnávání se s očními zákalkami je nejméně invazivní možností, jak chránit své oči. Pokud vám zákalky začnou vadit nebo vám začnou zhoršovat zrak, prodiskutujte své možnosti se svým očním lékařem.
Aplikujte horké a studené obklady, aby se vaše oči uvolnily.
Jemně masírujte spánky se zavřenýma očima.
Cvičte oční cvičení, jako je protáčení očí a zaostření na pohybující se předmět, abyste si vytvořili odolnost proti únavě a snížili výskyt zákalek.
Zkraťte čas u obrazovky.
Noste ochranné brýle, jako jsou sluneční brýle a brýle pro obrazovku počítače.
Pijte hodně vody, abyste pomohli zbavit tělo toxinů, které mohou vést ke vzniku zákalek.
Užívejte denní vitaminový doplněk, který obsahuje omega-3 mastné kyseliny, beta-karoten, selen, lutein, spirulinu, chlorellu, modrozelené řasy a vitamíny A, C a E.
Zkuste sebakupresuru.
Dobře si odpočiňte a dopřejte svým očím čas na odpočinek.
Bylinná terapie je další přírodní možností léčby očních zákalek. Bylinné techniky pro boj s očními plováky zahrnují:
Gingko Biloba ke zlepšení krevního oběhu v očích.
Tradiční čínské přípravky pro zdraví očí.
Extrakty z hroznů a borůvek pro jejich antioxidační vlastnosti.
Všechny výše uvedené přírodní prostředky jsou zaměřeny na podporu zdraví očí a snížení toxinů a zánětů, které mohou vést k očním zákalkám. Vyhýbání se činnostem, které poškozují zdraví očí, jako je příliš mnoho času na obrazovce, čtení za špatného světla, kouření a pití příliš velkého množství alkoholu a kofeinu, jsou dalšími kroky, které můžete podniknout k přirozené léčbě očních zákalek.
Zastánci přírodních léčivých přípravků pro oční zákalky zjistili, že přírodní léčba pravděpodobně přinese trvalé výsledky bez vedlejších účinků nebo rizik spojených s lékařským zásahem.
Mnoho přírodních prostředků doporučených pro oční zákalky podporuje celkové zdraví těla. Zaměřují se na základní příčinu očních stavů, jako je zánět a namáhání očí, takže je nepravděpodobné, že se příznaky, jako jsou zákalky, vrátí.
Jde o zákrok, při kterém se pomocí laseru naruší zákalkové plováky. Oční lékař zamíří na jednotlivé plováky ve sklivci speciálním laserem, který je může rozbít a učinit je méně nápadnými. Někteří lidé, kteří podstoupili tuto léčbu, uvádějí zlepšené vidění; jiní si všimnou malého nebo žádného rozdílu. Rizika laserové terapie zahrnují poškození sítnice, pokud je laser namířen nesprávně. Laserová chirurgie se k léčbě zákalek používá jen zřídka.
Ano, někdy zákalky mohou samy zmizet a nebo vyblednout tak, že již nejsou tolik vidět. Plovoucí zákalky ve sklivci jsou mikroskopická kolagenová vlákna, která mají tendenci se shlukovat a vrhat stíny na sítnici, přičemž se jeví jako by byly plovoucí.
Léčba očních zákalek závisí na základní příčině. Některé případy jsou neškodné, ale závažnější případy mohou ovlivnit zdraví vašich očí. Pokud oční zákalky začnou zhoršovat váš zrak, jsou k dispozici léčebné postupy, které je učiní méně nápadnými nebo je odstraní.
Vitrektomie je invazivní chirurgický zákrok, který dokáže odstranit oční zákalky z vašeho zorného pole. V rámci tohoto postupu oční lékař odstraní části sklivce skrze malý řez. Sklivec je čirá, gelovitá látka, která udržuje tvar vašeho oka kulatý.
Váš lékař nahradí sklivec roztokem, který udržuje tvar vašeho oka. Vaše tělo pak bude produkovat více sklivce, který nakonec nahradí toto nové řešení.
Přestože je vitrektomie účinná, nemusí vždy odstranit všechny oční zákalky. Stále je možné, aby se znovu vytvořily, konkrétně pokud tento postup způsobí jakékoli krvácení nebo trauma. Tato oční operace se používá jen pro závažné příznaky zákalek.
V souvislosti s rozvojem mikrochirurgie oční sítnice dochází v posledním desetiletí k prudkému nárůstu počtu lidí, kteří mají po operaci v oku namísto sklivce silikonový olej. Jsou to především lidé po operaci odchlípené sítnice, po operaci sítnice poškozené cukrovkou anebo po operaci vážného očního úrazu. Silikonový olej se v těchto případech používá jako takzvaná nitrooční tamponáda, která nahrazuje odstraněný sklivec a šetrně přitlačuje poškozenou sítnici k jejímu podkladu do doby, než se zahojí. Po zhojení sítnice se olej z oka zpravidla po několika měsících odstraní. Často je však stav sítnice natolik závažný, že je nutné olej v oku ponechat natrvalo.
Optik nebo optometrista se tedy bude ve své praxi stále častěji setkávat s problémem řešení refrakce takového oka a neměl by být tímto stavem zaskočen. Index lomu silikonového oleje (1,405) je odlišný od indexu lomu sklivce (1,336). Refrakce oka se silikonovou tamponádou se liší podle toho, zda se jedná o oko fakické (s původní „živou“ nitrooční čočkou), pseudofakické či artefakické (s umělou nitrooční čočkou), anebo afakické (bez čočky).
U fakického a pseudofakického (artefakického) oka vyplňuje silikonový olej dutinu sklivcového prostoru a v přední části je v kontaktu se zadní plochou čočky (ať už původní, tedy živé, anebo umělé). Při tomto stavu dochází k hypermetropickému posunu refrakce oka, a to zpravidla o +4 až +6 D. Pokud bylo oko před operací emetropické, stává se po operaci silně hypermetropickým, což může operovaná osoba těžko snášet. Často vznikají potíže s binokulárním viděním, poněvadž operovaný jedinec má zpravidla silikonový olej jen v jednom oku. Výjimkou jsou myopové, kterým se po vyplnění sklivcového prostoru silikonovým olejem sníží myopie o 4 až 6 D. Vzácně i s myopem s refrakcí kolem –5 D, který se po dobu přítomnosti silikonového oleje v oku stane emetropem a mohou se zcela odložit brýle.
U složitých operací sítnice je někdy nutné z oka odstranit čočku a vložení umělé nitrooční čočky není až do zhojení oční sítnice žádoucí. Může vzniknout stav, kdy se silikonový olej nachází v afakickém oku. Silikonový olej má velké povrchové napětí, vytváří v oku velkou bublinu vyplňující sklivcový prostor. Přední plocha této bubliny se mírně vyklenuje v oblasti zornice do přední komory, avšak ta zůstává vyplněna komorovou tekutinou. Normální původně emetropické a po odstranění čočky afakické oko má refrakci přibližně +10 až +12 D. Ve skutečnosti však má původně emetropické a po odstranění čočky afakické oko se sklivcovým prostorem vyplněným silikonovým olejem refrakci také jen asi +4 až +6 D. Je to způsobeno tím, že vyklenující se přední plocha bubliny oleje, která je v kontaktu s komorovou tekutinou v přední oční komoře, působí v zornici jako pseudočočka. Velikost vyklenutí této bubliny v zornici během dne kolísá v závislosti na rychlosti tvorby komorové tekutiny a na poloze hlavy. Tím někdy dochází k velkým a rychlým výkyvům refrakce afakického oka se silikonovou tamponádou, což komplikuje předpis správné korekce.
Pokud je poškozená sítnice dobře zhojená, silikonový olej se z oka odstraňuje a zaměňuje se za takzvaný roztok BSS, který je v oku velmi rychle nahrazen neustále se tvořící komorovou tekutinou. Ta vyplní celý sklivcový prostor, protože má index lomu prakticky stejný, jako měl odstraněný sklivec, refrakce oka se vrací do původního stavu, jaký byl v době před operací sítnice.